PDB015 Lokatorzy / Tenants (A1.1)

PDB015 Lokatorzy / Tenants (A1.1)

This episode is for you if you didn’t go too far in language learning but want to practice your listening from the beginning. In this episode :

– you will practice introductions and descriptions of people
– you will practice recognizing question words and answering basic questions
– you will practice vocabulary on appearance, hobbies, languages and other basic information about people

Remember you can always slow it down, stop, listen again and don’t worry if you don’t understand everything at once. We usually need to replay podcasts a couple of time to understand every word but the point is to develop as much general understanding as the selective and detailed one 🙂 Good luck! Powodzenia!

Pobierz MP3

Practice harder vocabulary from this podcast on Quizlet

Transkrypcja:

Pobierz transkrypcję w PDF

Część 1.

Cześć! Jestem Natalia i jestem studentką z Ukrainy. Studiuję ekonomię i język francuski. Interesuję się polityką europejską, językami obcymi i bardzo lubię spotykać się ze znajomymi. Od dwóch lat mieszkam w centrum Warszawy z moimi współlokatorami, kotem i psem. Nasze mieszkanie jest dość duże. Mamy tutaj cztery pokoje. W jednym pokoju mieszka Alice. Ona pochodzi z Wielkiej Brytanii, ze Szkocji. Ma dwadzieścia pięć lat i rano pracuje jako instruktorka jogi, a wieczorami jako nauczycielka języka angielskiego w szkole językowej. Jest wysoką, szczupłą i trochę ekstrawagancką dziewczyną. Ma krótkie, blond włosy, dużo tatuaży i bardzo lubi czarny kolor. Alice ma chłopaka z Polski. Jej chłopak, Tomek, często jest w naszym mieszkaniu. On jest trochę… dziwny, ale interesujący. Czasami rozmawiam z nim o religii i polityce. To są zawsze bardzo intensywne i emocjonujące dyskusje.

Pytania

 1. Skąd jest Natalia? Ona jest z Ukrainy.
 2. Czym ona się interesuje? Ona interesuje się polityką i językami.
 3. Ile pokoi jest w tym mieszkaniu? W tym mieszkaniu są cztery pokoje.
 4. Jak wygląda Alice? Alice jest wysoka i szczupła. Ma krótkie, blond włosy i dużo tatuaży.
 5. O czym Natalia lubi rozmawiać z chłopakiem Alice? O religii i polityce.

Część 2.

W drugim pokoju mieszka Maciek i Pedro. Oni są parą. Maciek ma prawie trzydzieści lat, pracuje jako barista w barze w centrum Warszawy. Alice mówi, że on jest hipsterem, bo ma wąsy, grube okulary, słucha muzyki z lat osiemdziesiątych i nosi T-shirty z Madonną albo Michaelem Jacksonem.  Jego chłopak Pedro jest z Chile.  On jest bardzo spokojny i sympatyczny. Teraz nie pracuje, bo pisze książkę. Oczywiście, on piszę ją po hiszpańsku, więc nie wiemy, czy on jest dobrym pisarzem. Pedro mówi, że ta książka jest o tolerancji, religii i rodzinie. Myślę, że może być interesująca. Pedro dobrze mówi po polsku, ale zna też angielski, francuski i portugalski. To normalne, bo jego babcia jest z Anglii, dziadek i mama z Francji, a tata jest Portugalczykiem.  Maciek i Pedro mają kota. Ich kot ma na imię Franek i jest bardzo gruby i bardzo leniwy, ale też bardzo inteligentny. Pedro mówi do kota tylko po portugalsku, ja mówię do niego po ukraińsku, a Alice i Maciek mówią do niego po angielsku. Franek rozumie więcej języków niż ja! Myślę, że on może szukać pracy w call center.

Pytania

 1. Kim Pedro jest dla Maćka? Pedro jest chłopakiem Maćka.
 2. Gdzie pracuje Maciek? Maciek pracuje w barze.
 3. Jakie języki zna Pedro? Pedro mówi po polsku, angielsku, francusku, portugalsku i oczywiście hiszpańsku. Hiszpański to jego język ojczysty.
 4. Jaki jest kot Franek? Franek jest gruby, leniwy i inteligentny.

Część 3.

W trzecim pokoju mieszka pani Basia. Pani Basia ma prawie sześćdziesiąt lat. Ona nie ma ani dzieci, ani męża. Od dziesięciu lat jest rozwiedziona. Pracuje w Biedronce i jest kasjerką. Nie ma dużo pieniędzy, więc nie może mieszkać sama. Ona mówi, że lubi mieszkać z nami, bo czuje, że ma znowu dwadzieścia lat. Ja ją też bardzo lubię, bo zawsze wieczorami, kiedy wracam z uczelni a pani Bacia wraca z pracy oglądamy razem serial i pijemy piwo,  a w niedzielę zawsze piecze dla nas ciasto. Kocham jej ciasto z truskawkami! Pani Basia ma też psa. Jej pies nazywa się Azor. On jest czarno biały,  bardzo mały, ale też niestety bardzo głośny. Kiedy widzi ludzi, koty albo inne psy jest zawsze biega i skacze. Azor bardzo lubi chodzić na spacer do parku, jeść sałatę, pomidory, ogórki i marchewkę. Wiem, że to dziwne, ale wszyscy myślimy, że Azor jest wegetarianinem, bo on nie lubi ani kurczaka, ani szynki. On też kocha kota Franka. Cały czas chce się z nim bawić, ale niestety, Franek nie lubi Azora.

Pytania

1.Ile lat ma pani Basia? Pani Basia ma sześćdziesiąt lat.

 1. Czy pani Basia jest mężatką? Nie, ona jest rozwiedziona. To znaczy miała męża, ale teraz nie ma męża.
 2. Kim z zawodu jest pani Basia? Ona jest z zawodu kasjerką.
 3. Co Natalia i pani Basia lubią robić wieczorami? One lubią razem oglądać seriale i pić piwo.
 4. Czy Azor lubi jeść mięso? Nie. Azor nie lubi jeść żadnego mięsa.

 

Część 4.

W każdą niedzielę wszyscy razem jemy obiad, bo ani ja, ani Alice, ani Maciek, ani Pedro ani pani Basia nie mieszkamy blisko rodziny. Zwykle pani Basia gotuje polski rosół, ale czasami Maciek i Pedro jej pomagają. Pedro umie robić rewelacyjne sałatki, a Maciek jest jego asystentem. Ja i Alicja nigdy nie gotujemy, bo to nie jest dobry pomysł. Zawsze kiedy Alicja coś dla nas gotuje, w kuchni jest masakra, a jedzenie jest po prostu niedobre.  My tylko sprzątamy po obiedzie: zwykle myjemy naczynia. Po obiedzie czasami razem oglądamy film, gramy w Scrabble albo Monopoly albo idziemy na spacer do parku z Azorem, bo oczywiście Franek nie lubi chodzić na spacery. Wieczorem zazwyczaj sprzątamy, bo kiedy w mieszkaniu jest pięć a czasem i  sześć osób, to robi się niezły bałagan!

Pytania

 1. Kto z lokatorów gotuje zupy w niedzielę? Pani Basia zwykle gotuje rosół.
 2. Dlaczego Natalia i Alice nie gotują? One nie gotują, bo nie umieją.
 3. Kiedy lokatorzy zwykle grają w gry planszowe? Oni zwykle grają w gry w niedzielę po obiedzie.
 4. Ile osób mieszka w tym mieszkaniu? W tym mieszkaniu mieszka pięć osób.
Share via