PDB 017 Perfekcyjna Pani Domu (A2)

PDB 017 Perfekcyjna Pani Domu (A2)

Jeśli jesteś na poziomie podstawowym wyższym A2 i chcesz popracować nad słowami na temat sprzątania, ten podkast na pewno Ci się spodoba!

 

Download the episode

Pobierz transkrypcję

Work on your vocabulary on Quizlet

PDB 016: Perfekcyjna Pani Domu

Bałagan

 

Był czwartek wieczór. Kaja wróciła z pracy w urzędzie, odgrzała sobie obiad w mikrofalówce, usiadła na kanapie i włączyła telewizję. Na TVN-ie był właśnie nowy program – Perfekcyjna Pani Domu. To taki program, w którym specjalistka od sprzątania pomaga gospodyniom domowym. Kaja oglądała mieszkania kobiet w programie i była w szoku! Te mieszkania były bardzo brudne! To nie koniec. Te mieszkania były bardzo podobne do jej mieszkania!

Pytania:

 1. Gdzie pracuje Kaja? W banku czy w urzędzie? Ona pracuje w urzędzie.
 2. Dlaczego Kaja była zaskoczona? Ona była zaskoczona, bo mieszkania w programie były brudne i podobne do jej mieszkania.

II

Kiedy program się skończył Kaja siedziała jeszcze kilka minut na kanapie. Patrzyła na stos ubrań na podłodze, które czekały aż ktoś je uprasuje. Patrzyła na plamy z sosu pomidorowego, kawy, a może i gumę do życia na dywanie. Patrzyła na zakurzony komputer. Nie mogła żyć tak dalej. Potrzebowała pomocy Perfekcyjnej Pani Domu! Znalazła w Internecie numer do telewizji i zgłosiła się do programu.

Po kilku tygodniach ekipa programu odwiedziła Kaję. O szóstej rano! Kaja była bardzo podekscytowana, że spotka Perfekcyjną Panią Domu, która wyglądała bardzo elegancko. Miała na sobie biały kostium, różowe buty na obcasie i białe rękawiczki. Jej ubranie kontrastowało z mieszkaniem Kai, które wyglądało jak po armagedonie.

Pytania

 1. Dlaczego Kaja zgłosiła się do programu? Ona zgłosiła się do programu, bo nie chciała już żyć w takim bałaganie.
 2. Czy ekipa telewizyjna odwiedziła Kaję po południu? Oni odwiedzili ją rano.
 3. Co miała na sobie Perfekcyjna Pani Domu? Ona była ubrana w biały kostium, różowe buty na obcasie i białe rękawiczki.

III

Kobieta weszła najpierw do salonu. Popatrzyła na brudne meble, brudne kubki po kawie na parapecie, martwe kwiaty, kurz na telewizorze, stos ubrań w rogu. Nic nie powiedziała.

Potem weszła do łazienki. Popatrzyła na lustro brudne od pasty do zębów. Na stos brudnych ubrań, które nie mieściły się w koszu na brudne ubrania. Popatrzyła na 6 szczoteczek do zębów, które stały w kubku. Na dużo starych, niepotrzebnych kosmetyków, które były po prostu wszędzie. Popatrzyła na brudną od mydła wannę i dywanik na podłodze, na którym było bardzo dużo włosów Kai i jej kota. Powiedziała tylko „Nie mogę uwierzyć! To najbrudniejsze mieszkanie, w jakim byłam!”

Potem był czas na kuchnię. W zlewie stał stos naczyń. Niektóre miały nawet tydzień a może i miesiąc?. Miały brzydki zapach. Na stole leżała deska do krojenia, nóż, kilka widelców, okruszki z chleba, pusty słoik po maśle orzechowym i stary, czarny banan. Kuchenka była tak brudna, że Kaja nie mogła powiedzieć Perfekcyjnej Pani Domu, jaki jest jej oryginalny kolor, a na podłodze leżało jedzenia dla kota. W lodówce było za dużo drogiego jedzenia – niestety, większość była już zepsuta. Kilka pomidorów w szufladzie w lodówce miało kolor zielony. Perfekcyjna Pani Domu była nie tylko w szoku. Ona była przerażona.

Pytania

 1. Czy w salonie Kai były świeże kwiaty? Nie, tam nie było świeżych kwiatów. Jej kwiaty byly martwe.
 2. Jak zareagowała Perfekcyjna Pani Domu, kiedy zobaczyła kuchnię? Ona była przerażona.

IV

Najgorsze przyszło potem. Perfekcyjna Pani Domu otworzyła szafkę, w której Kaja miała kosz na śmieci. Znalazła tam… dwie martwe myszy! Zaczęła krzyczeć i wybiegła z mieszkania. Kamerzysta wyłączył kamerę na chwilę. Zapalił papiersona i powiedział Kai, że Perfekcyjna zaraz wróci, ale to dla niej duży szok.

Po piętnastu minutach Perfekcyjna Pani Domu wróciła ubrana w gumowy fartuch i długie gumowe rękawice.

„Sprzątamy teraz!” – rozkazała.  „ Gdzie są worki na śmieci?”

Kaja nie miała zielonego pojęcia, gdzie są worki na śmieci. Na szczęście ekipa Perfekcyjnej Pani Domu była na to gotowa. Mieli wszystko: odkurzacz, miotły, szufelki, zmiotki, worki na śmieci, ścierki, gąbki, mopa, ręcznik papierowy, płyn do mycia podłóg, płyn do mycia naczyń, sprej do okien i dużo innych detergentów, których Kaja nigdy nie widziała.

Pytania

 1. Czy Perfekcyjna Pani Domu znalazła myszy w piekarniku? Nie, ona znalazła myszy w szafce, w której był kosz na śmieci.
 2. Jak Perfekcyjna Pani Domu zareagowała, kiedy zobaczyła myszy? Ona wybiegła z mieszkania.
 3. Czy ekipa telewizyjna miała ze sobą szufelkę i zmiotkę? Oni mieli ze sobą wszystko, co potrzebne do sprzątania.

V

Zaczęły sprzątać. To znaczy Kaja zaczęła sprzątać, a Perfekcyjna tylko mówiła jej co robić i trochę pomagała.

Najpierw Kaja wyniosła wszystkie śmieci. Martwe kwiaty i zepsute pomidory też. Potem posegregowała ubrania. Czyste złożyła i włożyła do szafy, a brudne włożyła do pralki i nastawiła pranie.  Pościeliła łóżko i poodkurzała podłogę w sypialni. W tym czasie Perfekcyjna Pani Domu starła kurze z mebli i umyła podłogę. Następnie zabrały się za kuchnię. Najpiew  Kaja umyła wszystkie naczynia i zlew, potem kuchenkę i mikrofalówkę.  W tym czasie Perfekcyjna Pani Domu piła kawę i oglądała pracę Kai. Kiedy Kaja skończyła sprzątać kuchnię był już wieczór.

Pytania

 1. Od czego Kaja zaczęła sprzątanie? Ona najpierw wyniosła śmieci.
 2. Jakie było ostatnie pomieszczenie, które posprzątała Kaja? Na końcu Kaja posprzątała Kuchnię.
 3. Jakiego pomieszczenia Kaja nie posprzątała tego dnia? Ona nie posprzątała łazienki.

VI

„ Dobra robota Kaju!” – Perfekcyjna pogratulowała dziewczynie i dała jej listę zadań na ten tydzień.

– Powieś pranie, żeby leżało w pralce cały tydzień

– Umyj prysznic, umywalkę i toaletę, a na końcu też lustro w łazience

– Umyj kuchenkę oraz wszystkie okna

– Codziennie myj naczynia, nie tylko raz w miesiącu jak do tej pory

– Zmień firanki i zasłony

– Posegreguj ubrania i wyrzuć te, których nigdy nie nosisz

– Kup nowe kwiaty i nie zapominaj nakarmić kota!

Pytania

 

 1. Czy Perfekcyjna Pani Domu poprosiła Kaję, żeby odkurzała codziennie mieszkanie? Nie, ona jej o to nie poprosiła.
 2. Co Kaja powinna zrobić ze starymi ubraniami? Kaja powinna je wyrzucić
 3. Jak często Kaja myła naczynia do tej pory? Ona do tej pory myła naczynia tylko raz w miesiącu

VII

Po wizycie Perfekcyjnej Pani Domu Kaja była bardzo szczęśliwa, bo jej mieszkanie wyglądało w końcu w porządku, ale była też zmęczona. Ona była wykończona. Zadzwoniła do przyjaciółki, zaprosiła ją na wino. Wieczorem obie oglądały telewizję, piły wino i jadły lody. Następnego dnia Kaja miała kaca i nie mogła sprzątać. Następnego dnia miała dużo pracy i wróciła do domu bardzo zmęczona. Następnego dnia miała randkę i spędziła noc u nowego znajomego. Następnego dnia też nie miała czasu sprzątać. Po tygodniu ekipa Perfekcyjnej Pani znowy przyszła do Kai, ale Kaja tym razem nie otworzyła im drzwi. Zasłoniła zasłony i udawała, że nie ma jej w domu.

Pytania

 1. Co zrobiła Kaja, kiedy ekipa telewizyjna wyszła? Ona zadzwoniła do przyjaciółki i razem z przyjaciółką oglądała telwizję, piła wino i jadła lody.
 2. Dlaczego Kaja nie posprzątała swojego mieszkania w następnym tygodniu? Nie posprzątała mieszkania, bo nie miała czasu.

 

 

 

Share via