PD030 Dlaczego radio i telewizja publiczna nie puszczają Disco Polo?

PD030 Dlaczego radio i telewizja publiczna nie puszczają Disco Polo?

INTERMEDIATE (You must listen to this one. This episode is a bomb! and there is music inside 🙂 )In this episode you will hear about:- the favourite genre of music in Poland – Disco Polo
– what is the origin of it
– why Poles love it so much
– who is embarrased of it and why
– what are the most famous bands in Poland and who are the artists
I used 4 fragments of songs in it. In the chronological order:
1. Akcent, Przekorny los : https://youtu.be/MWilsN_5Y-s
2. Biesiadne, Wszystkie rybki: https://www.youtube.com/watch?v=IaesfaHvjZM
3. Bayer Full, Majteczki w kropeczki : https://www.youtube.com/watch?v=Snm1wr5PVd8
4. Maxel, Lekcja miłości : https://www.youtube.com/watch?v=O49yjItvgv0

Zespoły i artyści o których mówię w podkaście to:
Akcent,
Bayer Ful
Shazza
Marcin Miller
Boys


Ściągnij ten odcinek w MP3


TRANSKRYPCJA

Pobierz transkrypcję w PDF

Cześć! Witam Cię już w trzydziestym odcinku podkastu Polski Daily I bardzo się cieszę, że wróciłeś, wróciłaś  i znowu chcesz słuchać. W tym odcinku będę mówić o muzyce! Tak wiem, że już mówiłam o muzyce, ale dzisiaj nie będzie rocka, nie będzie popu, nie będzie jazzu i na pewno nie będzie muzyki klasycznej. Jeśli jesteś fanem/ fanką muzyki klasycznej to…. przykro mi.

Dzisiaj będzie o tak zwanej polskiej muzyce tanecznej. Jak się nazywa taka muzyka? Za chwilę Wam powiem…

Kiedy zaczęłam studia oczywiście poznałam wielu nowych ludzi i dowiedziałam się wtedy, że moi nowi znajomi dzielą się na dwie kategorie. Pierwsza kategoria to ludzie z rodzin, których rodzice puszczali im polskie radio trójka, radio, które grała taką muzykę jak Queen, Red Zepellin, Metallica. Radio ludzi ambitnych. I druga kategoria to kategoria ludzi pracujących, klasy pracującej taka jak moja rodzina, która w niedzielę włączała prywatną telewizję Polsat i czekała na program Disco Polo Live. Czym jest Disco Polo? Disco Polo to polska muzyka taneczna, bardzo prosta muzyka, muzyka niewyrafinowana o bardzo prostych tekstach mówiących na bardzo radosne i proste tematy, na tematy życia zwykłej osoby, która nie chce być smutna, nie chce słuchać smutnych, rzewnych piosenek, tylko chce się dobrze bawić.

 Muzyka Disco Polo wywodzi się trochę z muzyki biesiadnej, a muzyka biesiadna to muzyka prostych ludzi, którzy brali swoje instrumenty i grali na przykład na wsi na dyskotekach, na weselach. Był to zwykle mężczyzna z akordeonem, który jednocześnie śpiewał takie stare piosenki jak „Wódko ma , wódko ma, wódko ma…” – piosenka do wódki. Albo „hej bystra woda” – taki góralski hit. Albo „Wszystkie rybki śpią w jeziorze”. Te piosenki były rytmiczne, były łatwe i były dość konserwatywne. W latach osiemdziesiątych bardzo dużo Polaków było w Stanach Zjednoczonych, tam zetknęli się, to znaczy spotkali się z amerykańskim popem, z amerykańską muzyką dance z takimi zespołami jak Modern Talki albo Duran Duran, które wtedy też były hitami na polskich dyskotekach i z tego połączenia powstało nowe dziecko – Disco Polo.

Muzycy Disco Polo to byli bardzo często dość prości ludzie, którzy po prostu lubili się dobrze bawić i być może na przykład grali na jakimś instrumencie. Nie było to niczym dziwnym w Polsce grać na gitarze. Bardzo wielu ludzi także na wsiach miało taki talent. Jeśli jeszcze do tego dochodził dobry wokal, to wtedy można było zebrać kilku kolegów i zacząć zespół. Zespół, z którym można było jeździć na wesela i zarobić trochę pieniędzy. Tak się właśnie stało na przykład w przypadku zespołu Boys. Jego wokalista Marcin Miller, który pochodził z małej wsi, miał zawsze taki dryg do muzyki. Zawsze lubił chodzić na imprezy, podrywać dziewczyny, dobrze się bawić, śpiewać, tańczyć.. i Marcin postanowił stworzyć zespół, bo nie mógł znaleźć pracy. Ponieważ był zafascynowany właśnie takim zespołami jak Modern Talking zaczął grać trochę inną muzykę, zaczął nagrywać swoje własne piosenki, bo nota bene, chciał, żeby były bardziej ambitne niż polskie piosenki biesiadne.

W tym samy czasie powstały takie zespoły jak Bayer Ful, Shazza czy Akcent. NA początku nikt nie chciał wydawać płyt i kaset zespołów Disco Polo. Wydawnictwa muzyczne w ogóle nie były zainteresowane Disco Polo. Wszyscy myśleli, że to się nie sprzeda. Dlatego pierwsze kasety sprzedawano na ulicy, na chodnikach. Stąd też stara nazwa Disco Polo – muzyka chodnikowa. Potem jednak okazało się, że ludzie pytają o tą muzykę, że chcieliby jej słuchać nie tylko na weselach. Chcieliby mieć kasety i puszczać sobie na przykład w samochodzie. Albo w domu. Właśnie w ten sposób zespoły takie jak „Boys urosły do prawdziwej potęgi. Stały się sławne. Muzycy zaczęli zarabiać miliony. W latach dziewięćdziesiątych sprzedaż Disco Polo była o wiele, wiele większa niż jakiegokolwiek innego gatunku muzycznego. Żaden inny zespół nie zarabiał aż tak dużo. Prości muzycy nagle urośli do pozycji gwiazd, celebrytów. Wszyscy ich znali. Dawali koncerty przed tysiącami ludzi. I ludzie na prawdę świetnie się bawili.

Ale dlaczego Disco Polo aż tak spodobało się Polakom? Co jest takiego w tej muzyce, że chcemy jej słuchać i nie możemy przestać nucić refrenów tych piosenek? Jeśli byliście kiedyś na polskim weselu, to prawdopodobnie słyszeliście kilka piosenek Disco Polo. Mogliście też zauważyć, że kiedy zespół gra piosenkę Disco Polo wtedy wszyscy się podnoszą, wstają z krzeseł i idą tańczyć, bo ta muzyka ma tak prosty rytm, że nie możesz od niego uciec. Niektórzy mówią, że muzyka Disco Polo to trzy tony. Jest to głównie muzyka klawiszowa, która brzmi bardzo sztucznie, według mnie brzmi bardzo amatorsko. Do tego głos wokalisty jest zwykle bardzo wysoki. Brzmi jak głos chłopca, który dopiero niedawno miał mutację, mimo tego, że większość wokalistów to mężczyźni albo w średnim wieku albo po prostu dorośli. Posłuchaj na przykład wokalisty zespołu Akcent. Ona ma około pięćdziesięciu lat a mimo tego brzmi jak młody chłopak. Ma bardzo wysoki głos. Dodatkowo teksty piosenek Disco Polo są bardzo proste. Niektórzy mówią, że wystarczy pięćdziesiąt słów i już możesz nagrać tysiąc piosenek. Prawie w każdej piosence jest słowo dziewczyna. Są gorące usta, czujesz się jak w niebie, to znaczy czujesz się bardzo dobrze. Prawie w każdej piosence są też odniesienia do seksu. Nie ma tam wulgarnych słów, ale są bardzo, bardzo blisko. I Polacy kiedy na weselach wypiją trochę alkoholu, czyli mówimy są podchmieleni, chętnie słuchają i śpiewają piosenki o seksie. Wyłączają nam się zahamowania, nie przeszkadza nam już taka treść. Kiedy normalnie, na trzeźwo jesteśmy pruderyjni, po kilku kieliszkach chętnie śpiewamy „Majteczki w kropeczki ohohoho”

Z powodu tych tekstów i oczywiście bardzo prostej, prymitywnej muzyki Disco Polo nie jest obecne w telewizji publicznej i w publicznym radiu. Jest tam zupełnie niedocenianie. Dziennikarze muzyczni mówią o tej muzyce jako o muzycznym porno. To dlatego, że polskie media publiczne nie są robione dla ludzi z prowincji. Nie są robione dla ludzi na przykład z mojego miasta – Zamościa, gdzie większość mieszkańców ma wiejskie pochodzenie, ale są robione dla ludzi z Warszawy, dla ludzi wykształconych, dla ludzi o „dobrym pochodzeniu”, którzy zawsze mieli styczność( kontakt z kulturą wyższą, z teatrem, z literaturą, z poezją, z muzyką klasyczną. Nie ma Disco Polo w mediach, ale jest w sercach! 

Teoretycznie według statystyk, 29 % Polaków przyznaje się , że słucha Disco Polo. Prawda jest taka, że jest ich dużo więcej. Cała moja rodzina słucha Disco Polo. Nikt tam tego nie ukrywa. Ja bym się tam tego trochę wstydziła, bo jednak kiedy poznaję osobę, która słucha Disco Polo to od razu wiem, że z tą osobą nie porozmawiam na przykład od Witkacym albo nie porozmawiam o poezji Leśmiana, ale mogę porozmawiać o dyskotece albo o tekstach nowych zespołów Disco Polo.

Bardzo trudno jest mi pozbyć się uprzedzeń wobec muzyki Disco Polo, ale z drugiej strony wiem, że ta muzyka sprawia przyjemność wielu Polakom. Większość Polaków nie chce słuchać depresyjnych piosenek o śmierci, o nieszczęśliwej miłości, o problemach w życiu, bo oni sami mają problemy. Bo nie potrzebują jeszcze dodatkowo się dołować, to znaczy dawać sobie samemu depresję. Wystarczy im normalne życie. A kiedy w weekend mają wo;lny czas, spotykają się ze znajomymi, idą na imprezę, włączają muzykę Disco Polo, czują się wtedy zrelaksowani. Nie musza się zastanawiać nad problemami, nie myślą o finansach, po prostu dobrze się bawią i śpiewają razem z tymi zespołami piosenki, które zapadają w pamięć, których refreny pamiętasz już po pierwszym odsłuchaniu piosenki. Zresztą kliknijcie w linki, które są w opisie do tego podkastu i sami się przekonacie jak łatwo się zapamiętuje teksty Disco Polo.

 Teksty Disco Polo mimo tego, ze czasami są rubaszne i według mnie są obciachowe, to znaczy wstyd je śpiewać, to jednak są dość łatwe, więc jeżeli Twój poziom jest średnio zaawansowany, jestem przekonana, że bez problemu je zrozumiesz, a może nawet nauczysz się nowych słów. Przyznam szczerze, że nawet zastanawiam się teraz czy nie włączyć tekstów muzyki Disco Polo do moich lekcji. Co o tym myślicie?

Na zakończenie chcę Wam jeszcze tylko powiedzieć, że chociaż teraz już nie sprzedaje się kaset i płyt, to Disco Polo jest nadal bardzo popularne w Polsce, odbywają się bardzo liczne festiwale i przychodzą na nie nie tylko osoby z tak zwanej klasy pracującej, ale coraz więcej ludzi… wychodzi z szafy i otwarcie przyznaje się, że podoba im się muzyka Disco Polo. Idą na koncert, dobrze się bawią i nie przejmują się opinią innych. W końcu mamy demokrację. Niech każdy słucha tego co chce!

A Ty, napisz mi w komentarzu proszę, co myślisz o muzyce Disco Polo? Podobają CI się te piosenki? Może masz jakaś ulubioną, którą zawsze śpiewasz albo która pomogła Ci się nauczyć trochę polskiego? Czy w Twoim kraju tez jest wyjątkowa muzyka? Muzyka tylko z Twojego kraju. Wymieńmy się linkami do piosenek. Chętnie posłucham hitów z Twojego kraju! To wszystko na dzisiaj, a w przyszłym tygodniu będę mówić o ślubie i weselu. Będzie dużo słownictwa i będę mówić też o polskich tradycjach ślubnych, więc nie przegap tego odcinka. Wejdź też na mojego Instagrama polski_daily, bo wrzucam tam bardzo dużo filmów, nagrywam InstaStories z frazami i generalnie bardzo dużo się z niego nauczysz. To wszystko! Cześć, Trzymajcie się!

Share via