[B1] Wirus

Musisz  być żubrem z Puszczy Białowieskiej, żeby nie słyszeć jeszcze o koronawirusie. Wszyscy umiemy już perfekcyjnie myć ręce i ciągle pilnujemy się, żeby nie lizać palców, stać w odległości jednego metra od innych ludzi, nie korzystać z zatłoczonych tramwajów (czy to możliwe?), nie kichać na kolegów z pracy i kaszleć tylko w łokieć. Ciągle sprawdzamy, ile jest nowych przypadków, ile osób umarło, a ile jest już wyleczonych. Mówią o nim wszystkie media. Ludzie wykupują z supermarketów papiery toaletowe, makarony, ryż i wszystko, co pomoże im przetrwać ewentualną kwarantannę (a może i koniec świata). Nigdzie nie ma już żeli dezynfekujących i maseczek (które prawdopodobnie wcale nie pomagają).

Na forach internetowych ludzie z jednej strony panikują i mówią, że za chwilę wszyscy umrzemy, że opieka zdrowotna nie poradzi sobie z epidemią,że nie ma wystarczająco dużo lekarzy, pielęgniarek i szpitali, że czeka nas nowy kryzys gospodarczy. Inni uspokajają - nie ma się czego bać, bo dzieci nie chorują, więcej ludzi umiera na grypę co roku i bo większość osób, które mają wirusa, przechodzi go bez komplikacji.

W Polsce od poniedziałku będą zamknięte szkoły, muzea, kina. Odwołane zostaną też koncerty i inne duże wydarzenia, żeby zahamować rozprzestrzenianie się wirusa. Kto może, pracuje z domu, ale dla wielu zawodów jak sprzedawcy, pracownicy fabryk, urzędnicy, kierowcy, przedsiębiorcy to po prostu nie możliwe. Ja na szczęście pracuję online i tylko obserwuję sytuację przez ekran komputera. A Ty, co myślisz o tym wszystkim?

Słownictwo

pilnować się - to control oneself

kichać na - to sneeze at

kaszleć w łokieć - to cough in an elbow

przypadek - case

wyleczony - recovered

przetrwać kwarantannę - to survive a quaranteen

panikować - to panic

opieka zdrowotna - health care

poradzić sobie - to cope

uspokajać - to calm down

kryzys gospodarczy - economical crisis

umierać na grypę - to die of flu

przechodzić chorobę - to have disease (lit. to go through )

zahamować - to slow down

rozprzestrzenianie się - spread

You are unauthorized to view this page.

Share via