Polacy kochają piwo! Kiedy spotykamy się ze znajomymi wieczorem zwykle idziemy na kawę, ale wieczorem zawsze idziemy na piwo. Trudno nam sobie wyobrazić spotkania ze znajomymi bez piwa. 

Lubimy piwo w butelce i w puszce, ale w barze (a latem w ogródku piwnym) najchętniej zamawiamy piwo lane. Do najpopularniejszych polskich marek piwa należą Żywiec, Lech i Tyskie, ale ostatnio coraz popularniejsze są też tak zwane piwa kraftowe, czyli piwa z małych, lokalnych browarów. Piwa kraftowe mogą mieć różne aromaty, smaki, zapachy i kolory. W barach i sklepach możesz znaleźć wiele rodzajów piwa: piwo pszeniczne, piwo niepasteryzowane, ciemne piwo albo zwykłego lagera, czyli jasne piwo. Polacy znają teraz wiele zagranicznych rodzajów piwa i chętnie ich próbują. Ja kiedyś piłam piwo o smaku herbaty Earl Grey, ale smakowało jak piwo z ogórkami kiszonymi…Ble!

Dosyć popularne jest picie piwa z sokiem malinowym lub imbirowym. Taki sok to tak naprawdę bardzo słodki syrop. Zimą Polacy chętnie piją grzane piwo, czyli piwo z sokiem, goździkami, pomarańczą i cynamonem. Mniam! Latem popularny jest radler, czyli piwo z cytryną albo piwo pół na pół ze Spritem. W barach często znajdziecie też piwa smakowe na przykład porzeczkowe, żurawinowe czy nawet…bananowe. Polacy nie są bardzo konserwatywni, jeśli chodzi o smak piwa. Chętnie próbują nowych smaków. 

Kiedy zamawiasz piwo w Polsce pamiętaj, że standardowy rozmiar to pół litra, i prawdopodobnie dostaniesz piwo w dużym kuflu, bo pijemy piwo szybko i nie ma czasu zrobić się ciepłe. Także  w sklepach trudno znaleźć małe butelki i puszki piwa. No chyba, że jest to piwo bezalkoholowe, ale prawdziwi amatorzy piwa w Polsce wolą wypić wodę niż piwo bezalkoholowe w barze. 

Słownictwo:

trudno nam sobie wyobrazić – it’s difficult for us to imagine

w butelce – in a bottle

w puszce – in a can

piwo lane – draftbeer

piwo kraftowe – craft beer

browar – brewery

sok imbirowy – ginger syrup

grzane piwo – mulled beer

goździki – cloves

zamawiać – to order

rozmiar – size

Posłuchaj nagrania:

X
Copy link
Powered by Social Snap
Skip to toolbar