[A2] Lekomania

Kiedy odwiedzasz Polaków i masz alergię na ich psa – nie martw się! Możesz być pewny, że mają w domu dobrze wyposażoną apteczkę i zaraz dadzą ci lek na alergię. W każdym polskim domu znajdziesz nie tylko plastry i bandaże, ale też leki na niestrawność, zioła, tabletki przeciwbólowe, suplementy diety oraz maści na ból stawów. Po prostu mały szpital. Dlaczego tak jest?

Po pierwsze leki w Polsce w porównaniu z krajami zachodniej Europy są tanie i łatwo dostępne. Wiele leków i suplementów kupisz w aptece bez recepty. Po drugie większość reklam w telewizji to reklamy lekarstw, suplementów i wyrobów medycznych! Kiedy oglądasz je codziennie, w końcu zaczynasz wierzyć, że ich potrzebujesz! Niektóre reklamy są absurdalne. Mówią ci, że możesz zjeść bardzo dużo i nie musisz się martwić bólem brzucha, bo możesz po prostu zażyć tabletkę. Ja myślę, że powinno się promować bardziej zdrowy styl życia, a nie leczyć objawy złego, a Ty?

Co ciekawe, Polska jest jedynym krajem Unii Europejskiej, w którym tabletka “po” jest dostępna tylko na receptę, a lekarze mają prawo jej nie wypisać, jeśli nie chcą.

Słownictwo

dobrze wyposażona apteczka – well-stocked first aid kit

plastry – bandaids

bandaże – bandages

niestrawność – indigestion

zioła – herbs

maść na ból stawów – joint pain oinment

łatwo dostępne – easily accessible

bez recepty – without prescription

wyroby medyczne – medical products

reklama – commercial

zażyć tabletkę – to take a pill

tabletka “po” – the morning-after pill

wypisać lek – to prescribe a drug

X
Skip to toolbar